A képeken a nyugat-balatoni Szuperinfó legfrissebb számának álláskeresési illetve inkább állás kínálati része látható. A kiemeltek. van tovább is, az apróhirdetések között. Eszerint a környéken, ha minden pozícióra csak egy főt számolunk, 40 pár dolgos kéz kerestetik kiemelten, és további, több mint 60 az apróhirdetések között. Meghatározó hányaduk szállodaipar, vendéglátás. A szezonális állások elhanyagolható részt tesznek ki, pedig biztosak lehetünk benne, hogy a Pavilon soron is jellemző fogalom a munkaerő-hiány.
Szóval laikus szemmel (értsd nem különösebben látok bele a gazdasági folyamatokba, a munkaerő és népesség és ki-bevándorlás viszonyaira, egymásra gyakorolt hatásaira) kimondható: nem a munkanélküliség tűnik a legfőbb problémának, inkább a munkaerő, szakember hiány, de leginkább a bérek ilyetén alakulás - vagy merjük kimondani: alakítása.
Most olvastam egy cikket (nem linkelem be), melynek lényege, hogy az egyik hypermarket lánc dolgozói munkalassítást, esetleg sztrájkot terveznek, amíg nem rendeződnek a bér elképzeléseik. Biztató a pedagógusok, egészségügyisek, szociális munkások harca is. Úgy tűnik, ébredezik a melós, rájövünk lassan, hogy ennyiért, ennyit, nem. Mert megalázó. Üzenetem az volna, hogy ébredjenek lassan a szállodai dolgozók is a mély kómából, hiszen a munkáltatók aduásza, a végtelen erőforrás, pótolhatóság fogytán van, így egyre kedvezőbb pozíció nyílhat az emberi bérezésről és munkakörülményekről való egyeztetésnek.
Üzenetem a kormánynak, és a munkáltatóknak pedig csak annyi volna (hisz belátható, hogy a két szereplő együttműködésére lesz szükség, hogy valami változzon), csak hogy a cím után ismét Petőfit idézzem: "Még kér a Nép..."