Csodálatos élmény volt számomra télen, amikor megszerezte a rövidpályás gyorskorcsolya csapatunk az első téli olimpiai bajnoki címet Magyarországnak. Emlékszem, a munkahelyen néztem, munkaidőben, de csak az öröm munkálkodott bennem az izgalom után, a többi nem érdekelt. Viszont, most nem e sikerről elmélkedem, hanem a sportról, főként annak egy bizonyos, nagyon is szembeötlő jellemzőjéről, amihez a "hosszú" pályás gyorskorcsolyát is hozzávehetném (bár ott egy fél fokkal talán jobb a helyzet), félig-meddig pedig az atlétikai közép- és hosszútávfutást, illetve egynémely technikai sportot, melyek közül a salakmotor abszolút viszi a prímet, de az oválpályás versenyautószámok is rendesen birizgálják a szimmetriára való törekvésemet magába foglaló agyterületem idegpályáit.
Izgalmas, látványos sport, magyar sikerekkel. Tök jó lenne, ha nem mindig egy irányban kellene állni a versenyzőknek. Lehetne mondjuk egy-egy futamot jobbra kanyarodva rendezni...Csak egyet..! Egy kört, lééégyszi!
...szerintem a lábakban található kemény és lágyrészek is nagyra értékelnék. Biztos vagyok benne, hogy jelentős deformálódást és eltérést találnánk a gyorskorisok két lábát vizsgálva. nem csodálnám, ha ortopédusoknál létező elnevezés lenne a "gyorskoris jobb boka" és a "gyorskoris bal boka", mint elváltozás.
Szintén egy rendkívül látványos verseny. A különböző erők hatására ellenkormányozni kell, így az első kereket jobbra kell fogni, a pálya azonban balra, mindig csakis balra halad, más út nem lehetséges, a világ is balra kanyarodik...
Akárcsak pl. a következő képen látható Nascar versenyben, ahol a gumigyártók valószínűleg aszimmetreikusan edzett abroncsokat szállítanak, vagy ha nem, el kéne gondolkozni rajta, mert egy irányban terhelődik. A kormány is csak balra mozog - szoci paradicsom...:
Legalább lenne egy kanyargós pálya, 8-as alakbú lenne a legideálisabb (alagúttal és/vagy felüljáróval), mint a japán F-1 nagydíj. De a legjobb lenne, ha néha fordított lenne a menetirány...
Tesiórán annak idején kiharcoltam, hogy a közepesen nagy nappalinak megfelelő tornateremben ne mindig csak balra kanyarodva rohangáljunk, talán e blogbejegyzés is célt ér valamikor - de meglehet, csak nekem szembeötlő probléma ez az állandó turn left, s vagyok csodabogár ezen univerzális gondommal. Csodálkozom, hogy a versenyzőkben nem fogalmazódott meg ilyen igény-vagy csak nem mertek szólni?
A következő részben talán a gyengébbik kézzel való tenisz, gerelyhajítás és darts mellet fogok kardoskodni. (Persze a domináns kéz "kialakulása" normálisabb és szükségszerű, s mint ilyen, nem "kezelendő" probléma - de annak mértéke, a nem-domináns végtag fejleszthetőséges azért foglalkoztat mindig)
Itt a jobbkezes snooker-világbajnok, O'Sullivan bal kézzel "operál!
- Roger Federer balkezes szervájára, tartok tőle, még várni kell.